Dermatologija – medicinos sritis, tirianti odą ir odos ligas, sveikos ir nesveikos odos sandarą, funkcijas, bendruosius odos ligų raidos dėsnius, gydymo ir profilaktikos principus.

Dermatologija taip pat nagrinėja atskiras ligas, tokias, kaip:

  • odos ir nagų grybeliniai pažeidimai;
  • virusinių infekcijų;
  • egzema ar pleiskanojimu pasireiškiančios ligos;
  • žvynelinės;
  • dilgėlinės;
  • alerginių dermatitų;
  • jaunatvinių spuogų ir kt.

Taip pat nagrinėja ligų grupes, sindromus, jų priežastis, vystymosi mechanizmus, ligų simptomus, diagnostikos metodus.

Odos vėžys Lietuvoje

Kasmet Lietuvoje nustatoma apie 1800 naujų odos vėžio atvejų. Šia liga dažniausiai serga vyresnio amžiaus žmonės, moterys dažniau nei vyrai.

Ligos simptomai – paprasti ar išopėję, kremzlės kietumo odos mazgeliai, opelės, kintančio dydžio, formų ar spalvos dėmės, apgamai, padidėję sritiniai limfmazgiai, odos gruoblėtumas.

Ant odos staiga atsiradęs ir vis didėjantis odos spalvos, lyg vaškinis, randas gali būti bazalinių ląstelių karcinoma. Tai labiausiai paplitusi odos vėžio forma, laimei, yra mažiausiai pavojinga, jei aptinkama anksti.

Piktybinės ataugos ant vokų, juodos dėmės po nagais, niežtinti galvos oda, žvynuotos raudonos dėmės, – tai priežastys, dėl kurių būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją dermatologą. Negyjanti dėmė po vabzdžių įkandimo ar opa taip pat gali būti bazalinių ląstelių karcinoma.

Melonoma

Viena agresyviausių odos vėžio formų, susiformuojanti iš pigmentą gaminančių ląstelių – melanocitų, yra melanoma. Ji gali išsivystyti iš anksčiau atsiradusio pigmentinio apgamo ar kaip naujas darinys sveikoje odoje. 95 proc. atvejų išsivysto odoje, kur kas rečiau pirminė melanoma diagnozuojama akies, ryklės, lytinių organų, tiesios žarnos ar galvos smegenų srityse.

Jeigu pigmentinis darinys staiga pradėjo keistis – pakito jo forma, dydis, kraštai, spalva, tai – ženklas nelaukti ir kreiptis į gydytoją dermatologą.

Kas yra dermatologas?

Dermatologas-onkologas yra gydytojas, specializuojantis odos vėžio ir susijusių onkologinių odos ligų diagnostikoje bei gydyme. Jis atlieka odos patikrinimus, identifikuoja odos navikus, pvz., melanomą, ir planuoja gydymą, įskaitant chirurgines procedūras ir prevencines konsultacijas.

Dermatologai Kaune

Mūsų klinikoje (Vytauto pr. 29, Kaunas)  privatūs dermatologai priima tiek suaugusius, tiek vaikus. Registruokitės ir atlikite reikiamus tyrimus laiku.

Telefonas: +370 603 37322
El. paštas: info@onkoklinika.lt

Daiva Stanienė Gydytoja dermatologė - dermatovenerologė

Daiva Stanienė

Gydytoja dermatologė - dermatovenerologė